اخبار

نقش تأثیر گذار روحانیت در سینما مغفول مانده است

سینما باید نقش اساسی روحانیت و کارایی او در عرصه‌های مختلف را به تصویر...

مدیر کل کانون های تخصصی مساجد کشور : نظارت یک روحانی خاص برفیلم ها نظارت حوزه علمیه نیست

نظارت یک روحانی خاص بر محتوای دینی فیلم های جشنواره ها قابل تعمیم به...

حجت الاسلام مهدی دانشمند : سینماگران چهره ای درست از روحانیون به تصویر بکشند

این کارشناس مذهبی گفت: از سینماگران می‌خواهیم روحانی را صرفاً در قبرستان، جلسه ختم...

محمد رضا شریفی نیا: جشنواره روحانی و سینما درتلطیف کردن رابطه مراجع با سینماگران نقشی حساس دارد

این بازیگر سینما و تلویزیون جشنواره هایی مثل روحانی و سینما و گفتمان آن...

دبیر دومین جشنواره روحانی و سینما: حوزه، همدلی خود را برای تعالی سینما اعلام می دارد/ فریم فریم سینما حکایت بندگی است

حجت الاسلام علی سرلک گفت: حوزه با بضاعت خودش همدلی، ارادت و دوستی خود را برای تعالی سینما و فرهنگ اعلام می‌دارد.

به گزارش روابط عمومی مرکز محافل و جشنواره های حوزه هنری، مراسم اختتامیه دومین دوره جشنواره سینما و روحانی عصر امروز جمعه، 27 فروردین در تالار سوره حوزه هنری با حضور جمعی از هنرمندان،‌ سینماگران و اصحاب رسانه برگزار شد.

دراین مراسم علی سرلک دبیر این دوره از جشنواره سینما و روحانی ضمن یاد کردن از حضرت ولیعصر(عج) در این روز گرامی گفت: سینما در دل تاریکی سالنش می‌خواهد از حقیقت بگوید اگر چه در بخش‌هایی، سینما هنر و صنعت نیز است، اما به قول آیت‌الله جوادی آملی اگر در زمان امروز ما پیامبری می‌آمد حتماً از سینما مدد می‌گرفت. سینما انباشت حقیقت است به امید روزی که سینما به رشد انسان‌ها کمک کند. این جشنواره کوچک است اما تلاش می‌کنیم به خوب دیدن، درست دیدن کمک کنیم. این جشنواره دعوتی فروتنانه از سر شفقت است نه از سر وادادگی، بلکه گامی به سوی سخن گفتن بهتر خواهد بود. پس قطعاً این هوشمندی و دقت از سوی خانواده سینما نشان داده شده است و من به عنوان یک طلبه کوچک از این اتفاق ممنونم.

سرلك در ادامه سخنانش با اشاره به اینكه حق جامعه ما استفاده از ظرفیت خوب سینما برای نشان دادن روحانیت است، گفت: خانواده بزرگ سینما اعضای كثیر و متكثری دارد و باید بپذیریم همه یك شكل نگاه نمی‌كنند. اما می‌خواهیم این رفتارها به مسیری بیاید كه هم به نفع سینما و هم به نفع روحانیت و دین تمام شود و این كاری امكان پذیر است.

او همچنین اظهار داشت: خیلی واضح است که در طی این مدت بین روحانیت و سینما گرد و غباری وجود دارد که فضای بین این دو را مبهم کرده است. البته روحانیت برای رفع این سو تفاهم‌ها گام بزرگی برداشته است. یادمان باشد ما وارثان فرهنگی از جانب انسان‌های بزرگی هستیم که می‌تواند دنیایی را سیاه کند.

این روحانی همچنین با بیان این كه فریم به فریم سینما می‌تواند حكایت بندگی ما باشد، از حوزه هنری برای همراهی در برگزاری این جشنواره قدردانی كرد و گفت: لازم است از افرادی كه در این راه همراه ما بودند به ویژه از حجت‌الاسلام خاموشی كه چراغ این جشنواره را برای اولین بار روشن كرد، از محسن مومنی شریف رییس حوزه هنری كه مومنانه و از سر شرافت دست جشنواره را گرفت، از فاضل نظری كه هم فاضل است و هم نظری خوب به این جشنواره داشت، از علی قربانی كه باوجود مشكلات مختلف نخواست حقیقت را قربانی كند و از همه سینماگرانی كه در برگزاری این جشنواره كمك كردند، تشکر لازم را دارم.

سرلک در خصوص روند برگزاری این جشنواره از دوره بعد نیز این طورعنوان کرد: قرار است تا جشنواره را به صورت دوسالانه برگزار کنیم و یکی از برنامه های ما هم بین‌المللی شدن آن در دورۀ آتی است.

وی در پایان خاطر نشان کرد: از همین جا استفاده می‌کنم و پیام حوزه را به سینمای کشور می‌دهم. حوزه با بضاعت خودش همدلی، ارادت و دوستی خود را برای تعالی سینما و فرهنگ اعلام می‌دارد و همچنین از مراجع عظام تقلید، اعضای جامعه مدرسین و رهبر معظم انقلاب كه در برگزاری هرچه پربارتر این جشنواره تفقد داشتند ابراز قدردانی می کنم.

از دیگربخش های این  برنامه، رونمایی از كتاب «روحانی و سینما؛ هست و باید» تالیف حجت الاسلام علی سرلك بود که با حضور حسن مؤمنی شریف (رئیس حوزه هنری)، حجت الاسلام علی سرلک دبیر جشنواره و نویسنده کتاب و اسماعیل خلج هنرمند سینما و تئاتر این رونمایی انجام شد.

 برای اطلاع ازمهمترین اخبار جشنواره ها و محافل حوزه هنری ما را در کانال تلگرامی دنبال کنید.