اخبار

نقش تأثیر گذار روحانیت در سینما مغفول مانده است

سینما باید نقش اساسی روحانیت و کارایی او در عرصه‌های مختلف را به تصویر...

مدیر کل کانون های تخصصی مساجد کشور : نظارت یک روحانی خاص برفیلم ها نظارت حوزه علمیه نیست

نظارت یک روحانی خاص بر محتوای دینی فیلم های جشنواره ها قابل تعمیم به...

حجت الاسلام مهدی دانشمند : سینماگران چهره ای درست از روحانیون به تصویر بکشند

این کارشناس مذهبی گفت: از سینماگران می‌خواهیم روحانی را صرفاً در قبرستان، جلسه ختم...

محمد رضا شریفی نیا: جشنواره روحانی و سینما درتلطیف کردن رابطه مراجع با سینماگران نقشی حساس دارد

این بازیگر سینما و تلویزیون جشنواره هایی مثل روحانی و سینما و گفتمان آن...

علی دهکردی: امیدوارم سینما به جایگاه روحانیت معنای واقعی دهد

این بازیگر سینما گفت: امیدوارم جوان‌های ما که مورد هجمه فرهنگ غلط خارج از ایران قرار گرفته‌اند معنای واقعی روحانی بودن را در وجود خود بپرورانند و با فرهنگ غلط بیرون از ایران مقابله کنند.

 به گزارش روابط عمومی مرکز محافل و جشنواره های حوزه هنری، دومین جشنواره «روحانی و سینما» عصر روز جمعه بیست و هفتم فروردین 1395 در حالی در تالار سوره حوزه هنری به كار خود پایان داد كه محسن مومنی شریف رییس حوزه هنری، فاضل نظری معاون هنری حوزه هنری، حجت الاسلام علی سرلك و بسیاری از چهره های سینمایی از جمله علی دهكردی، اسماعیل خلج، رضا بنفشه خواه، داریوش كاردان، محمدرضا شریفی نیا و ... حضور داشتند.

اسماعیل خلج، در بخشی از این برنامه با ابراز خرسندی از حضور سینماگران در چنین مراسمی گفت: هر جشنواره ای مزیتهای خودش را دارد چراكه میتواند افرادی كه در زمینه ای مشترك هستند را كنار یكدیگر را جمع كند.

این هنرمند پیشكسوت همچنین با اشاره به جشنواره روحانی و سینما افزود: چنین اقدامی خوب است اما باید مراقب باشیم این كار به جای وصل كردن، به فصل و جدایی منجر نشود.

وی با اشاره به اهمیت شهرهای مذهبی مانند قم و مشهد در كشورمان گفت: من خودم هروقت مشكلی برایم پیش می آید به حرم امام رضا (ع) میروم و از او كمك میطلبم. ما نزد مادر و پدرهایی بزرگ شده ایم كه مذهبی هستند بنابراین نمیتوانیم از روحانیت و دین جدا باشیم.

اسماعیل خلج ضمن بیان این كه همه ما از بچگی مسلمان هستیم، افزود: اما درواقع من خودم را چند سال است مسلمان میدانم زیرا معتقدم هنگامی میتوانیم این كلمه را بگوییم كه تحقیق و تفحص كرده باشیم و بعد از كنكاش و جستجو در قرآن بتوانیم بگوییم كه مسلمانیم.

این هنرمند با اشاره به سرگشتگیهای انسان نیز گفت: همه انسانها این سوالها را در خود دارند كه از كجا و برای چه خلق شده اند و در نهایت قرار است به كجا بروند. پاسخ این سوالها در قرآن است و با تدبر در قرآن میتوان به این پاسخ این سوالها دست پیدا كرد و به خودشناسی و خداشناسی رسید كه به زندگی و آخرت بهتری می انجامد.

 علی دهکردی: امیدوارم سینما به جایگاه روحانیت معنای واقعی دهد
همچنین دراین برنامه علی دهکردی عنوان کرد: از کلمه روحانی و سینما یک بحث معنایی بیرون می‌آید. امیدوارم روحانی و روحانی بودن به شکل گسترده در کل زندگی ما شکل بگیرد. روحانی بودن در کل وجود ما است اما شکل دهی آن در قالب دموکراتیک، عشق، مهر، عطوفت، همیاری و .... مهم خواهد بود.

وی افزود: در ذهن همه ما روحانی بودن به معنای معنوی بودن است نه به عنوان شغل. امیدوارم سینما و تلویزیون بتواند این معنا را به ما برگرداند. از طرفی امیدوارم جوان‌های ما که مورد هجمه فرهنگ غلط خارج از ایران قرار گرفته‌اند معنای واقعی روحانی بودن را در وجود خود بپرورانند و با فرهنگ غلط بیرون از ایران مقابله کنند.

این بازیگر عنوان کرد: امیدوارم این جشنواره نیز بتواند مفهوم واقعی روحانیت را در قالب فیلم به جامعه ما برگردانند و آن را با سینما و تلویزیون آشتی دهد.

برای اطلاع ازمهمترین اخبار جشنواره ها و محافل حوزه هنری ما را در کانال تلگرامی دنبال کنید.