اخبار

نقش تأثیر گذار روحانیت در سینما مغفول مانده است

سینما باید نقش اساسی روحانیت و کارایی او در عرصه‌های مختلف را به تصویر...

مدیر کل کانون های تخصصی مساجد کشور : نظارت یک روحانی خاص برفیلم ها نظارت حوزه علمیه نیست

نظارت یک روحانی خاص بر محتوای دینی فیلم های جشنواره ها قابل تعمیم به...

حجت الاسلام مهدی دانشمند : سینماگران چهره ای درست از روحانیون به تصویر بکشند

این کارشناس مذهبی گفت: از سینماگران می‌خواهیم روحانی را صرفاً در قبرستان، جلسه ختم...

محمد رضا شریفی نیا: جشنواره روحانی و سینما درتلطیف کردن رابطه مراجع با سینماگران نقشی حساس دارد

این بازیگر سینما و تلویزیون جشنواره هایی مثل روحانی و سینما و گفتمان آن...

كوشكی: روحانیت مرجع سینماگران باشد/ مرادی: آخوند در سبك زندگی ایرانی حضور ندارد/ كاردان: روحانیون را هم در صف سینما ببینیم

نشست تخصصی «روحانی و سینما» جمعه 27 فروردین ماه، با حضور كارشناسان و اهالی سینما همچون محمدصادق كوشكی، داریوش كاردان، حجت الاسلام شهاب مرادی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز محافل و جشنواره های حوزه هنری، نشست تخصصی «روحانی و سینما» جمعه 27 فروردین ماه، با حضور كارشناسان و اهالی سینما همچون محمدصادق كوشكی، داریوش كاردان، حجت الاسلام شهاب مرادی برگزار شد.

محمدصادق كوشكی پژوهشگر فرهنگی و هنری كشور در سخنانی با طرح این پرسش كه سینما چه نسبتی با روحانیت باید برقرار كند و آیا روحانیت باید مرجع سینما باشد یا خیر، اظهار كرد: نسبت سینما با حوزه سرمایه و یا حوزه دولت مشخص است و می داند اگر به سراغ این بخش ها نرود نمی تواند كار خود را پیش ببرد، اما نكته ایی كه مغفول مانده این است كه آیا نسبت سینما با روحانیت تعریف شده است.

وی در مثالی عنوان كرد: یكی از وظایف وزارت جهاد كشاورزی، واردات گوشت از كشورهایی همچون برزیل است و برای آن كه از صحیح و اسلامی بودن ذبح دام در این كشور اطمینان حاصل كند، شخص روحانی را به عنوان كارشناس اعزام می‌كند و تا تایید این شخص روحانی بر روی گوشت های وارد شده نباشد، آن ها در بازار مصرف توزیع نمی‌شوند. آیا سینما كه پدیده ایی است كه با روح و روان انسان‌ها سر و كار دارد، الزامی برای رجوع به روحانیت احساس كرده است؟ آیا امضای تایید یك روحانی بر روی فیلم ، ضرورتی دارد؟ كارگردانان ایرانی برای ساخت فیلم در حاكمیتی دینی و اسلامی، الزامی برای استفاده از روحانیت ندارند.

كوشكی با تاكید بر این كه در اغلب فیلم های سینمایی كشورمان، كارگردانان حتی به خود زحمت نداده‌اند، تصویر ظاهری روحانیت را هم به درستی به نمایش بگذارند، گفت: بهترین فیلمی كه از روحانیت دیدم اثری بود به كارگردانی رهبر قنبری كه سال ها پیش به نمایش در آمد و اتفاقا آن اثر هم مغفول ماند و به درستی دیده نشد. در حالی كه واقعی ترین تصویر را به نمایش گذاشت.
این پژوهشگر خاطرنشان كرد: سینما و اهالی سینما، باید روحانیت را مرجع خود در تمام عرصه ها بدانند و به عنوان ناظر بر آثارشان از روحانیت استفاده كنند.

مرادی: آخوند در سبك زندگی ایرانی حضور ندارد

حجت الاسلام و المسلمین شهاب مرادی پژوهشگر و رئیس سابق سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران نیز با بیان این كه در سبك زندگی خود، جایی برای آخوند و روحانیت مشخص نكرده‌ایم، عنوان كرد: بسیاری از مردم كشورمان، به وكیل یا پزشك در زندگی خود دسترسی ندارند و اگر ناگهان با مشكلی حقوقی مواجه شوند، نمی‌توانند با یك حقوق‌دان تماس بگیرند و مشكل خود را مطرح كنند. در مورد روحانیت هم همین مشكل وجود دارد. این مدل در سبك زندگی ایرانی نیست كه یك آخوند برای خود داشته باشیم. حتی در انتخاب مرجع تقلید هم مردم به دنبال مرجعی هستند كه به آن ها تخفیف بدهد و در انجام وظایف دینی، راحت تر باشند.

وی با انتقاد از نمایش نامناسب روحانیت در آثار مرتبط با دفاع مقدس، عنوان كرد: فرماندهان عالی رتبه جنگ كشورمان همه از روحانیت بودند و در مناطق جنگی نیز، فرماندهان و رزمندگان روحانی داشتیم. اما در آثار دفاع مقدسی  كه در كشورمان تولید شده، روحانی نقشی كم تاثیر و بی هدف دارد. آخوندی نمی بینیم كه فرمانده لشكر باشد.

وی افزود: در سینما، مخاطبان آخوند تشریفاتی می خواهند. آخوندی كه حرف ما را بزند، مورد پسندمان است.

كاردان: برای هر فیلمی، نیاز به مشاوره روحانیت نیست

داریوش كاردان بازیگر و مجری سینما و تلویزیون كشور نیز كه نقش روحانیت را در آثار سینمایی نیز ایفا كرده است، گفت: این كه كارگردانی متشرع باشد، یا نباشد، از پایه به روحانیت بر می‌گردد و چنین چیزی نتیجه عملكرد روحانیت است.

وی افزود: كارگردانی كه می‌خواهد در رابطه با جامعه پزشكی فیلمی بسازد، لزوما نباید پزشك باشد. بلكه اقتضای حرفه اش این است كه در راستای بهبود كیفیت اثرش، از مشاوره یك پزشك هم استفاده كند. در موضوع روحانیت هم، همین گونه است و كارگردان باید از مشاوره یك روحانی، در اثری كه در رابطه با روحانیت است استفاده كند.

این بازیگر سینما همچنین گفت: یك سال و نیم پیش، سریالی بازی كردم، كه در آن نقش سرهنگ نیروی انتظامی را ایفا می‌كردم. در تمام طول ساخت سریال ، سرهنگ حضور داشت و مشاوره می داد. چنین مواردی برای ساخت فیلم جزء ملزومات است. اما این كه بگوییم هر اثری می‌سازیم، یك روحانی باید مشاوره بدهد، اشتباه است.

وی تصریح كرد: آن چیزی كه به اشتباه نظارت روحانیت می‌گویند، در واقع شرع و قانون است كه همین كار را هم دستگاه‌های مربوطه، انجام می‌دهند.

مرادی: گاهی نظارت باعث آسیب می‌شود

در ادامه حجت الاسلام مرادی نیز با بیان این كه همیشه واقعیت‌های جامعه در آثار سینمایی نمایش داده نمی‌شود، عنوان كرد: در واقعیت ممكن است دزدی هم وجود داشته باشد كه نماز بخواند. اما در آثار سینمایی این گونه موضوعات نمایش داده نمی‌شود. گاهی نظارت باعث آسیب رسیدن به آثار سینمایی می شود.

كوشكی: نمی‌توان برای سینما، قانونی خشك تنظیم كرد

كوشكی نیز در واكنش به سخنان كاردان، گفت: نمی‌توان برای آثار سینمایی قانون خشك و ثابتی را تنظیم كرد و توقع داشت كه تولید آثار بر اساس قانون باشد؛ چرا كه سینما زنده و به روز است. همچنین بخشی از دین شریعت است و بخشی هم اعتقادات است. گاهی برای سازنده اثری، اعتقادات مسئله نبوده، اما پس از آن كه اثرش را تكمیل كرده، می بینیم كه فیلم، اعتقادات را به چالش می كشد و زیر سوال می برد.ف غذای سالم باشد.

وی افزود: در حكومت دینی باید غذایی كه برای مردم می آید، غذای سالم باشد. برای تولید رب گوجه فرنگی چندین نوع نظارت وجود دارد، اما برای تولید یك اثر سینمایی چنین نظارت هایی نداریم.

مرادی: آخوندی را در سینما می‌پسندیم كه افسرده باشد!
شهاب مرادی نیز گفت: چندی پیش در جشن ازدواج دانشجویی سخن می‌گفتم و به جوانان حاضر در سالن گفتم شما روابط معمولی زن و شوهری را نمی‌دانید، چرا كه درسینما و تلویزیون كشورمان نتوانسته ایم چنین چیزی را به نمایش بگذاریم. در این كه نظارت در سینمای كشور ضرورت است تردید ندارم، اما این نظارت نباید باعث بروز مشكل در سینما شود.

وی افزود: ما آخوندی را در سینما می‌پسندیم كه یا افسرده و در فضایی عرفانی باشد و یا به نوع دیگری متفاوت ظاهر شود. آخوند طبیعی كه در زندگی حضور دارد و درس می‌دهد و امر به معروف و نهی از منكر می‌كند، وجود ندارد.

كاردان: كاركرد روحانی در اجتماع باید در فیلم ها نمایش داده شود

كاردان با بیان این كه در بسیاری از فیلم‌های سینمایی، از هر گروه و قشری از جامعه كه به نمایش در می‌آید، اشكالاتی وجود دارد، گفت: این اشكالات به دلیل این است كه سازندگان آثار یا عمدا به سمت ساده سازی می‌روند و یا آنقد ر در طول سال‌ها گرفتار سانسور شده‌ایم كه خودمان، خودمان را سانسور می‌كنیم و دیگر جرئت بیان نداریم.

وی با تاكید بر این كه كاركرد روحانی در اجتماع باید در فیلم ها نمایش داده شود، اظهار كرد: روحانیت هم باید با سینما آشتی كند. باید روحانیون را هم در صف سینما ببینیم و مردم هم نباید از دیدن روحانی در صف سینما تعجب كند.

كوشكی: سینما برای برخی تبدیل به شغل و سرگرمی شده است

كوشكی نیز گفت: نظارتی كه تا به حال بر روی سینما وجود داشته ناتوان بوده است. بهرام بیضایی هیچ‌گاه ادعای دیانت نكرده است، اما به دلیل مطالعه بالایی كه داشته، در فیلم روز واقعه توانست تصویر زیبایی از امام حسین (ع) و واقعه كربلا نشان دهد. علی حاتمی هم انسان متشرعی نبود، اما به دلیل شناخت بالایی كه از جامعه ایرانی داشت توانست دین را در آثارش به خوبی نماش دهد. میرباقری نیز كه خود درس طلبگی خوانده بود، توانست به زیبایی مختارنامه را بسازد. اما عموم سینمای ما، سینمایی است كه برای برخی تبدیل به شغل و برای برخی تبدیل به سرگرمی شده و برخی هم واقعیت ها را نمی شناسند.

وی همچنین گفت: روحانی كه از آن به عنوان مرجع سینماگران كشور نام می برم، باید بسته كاملی از دین بداند و سینما را هم به طور دقیق بشناسد. اگر بگویید روحانیون كمی با چنین قابلیتی وجود دارد، باید بگویم كه درخواستی وجودنداشته است كه روحانیون به این سمت بیایند.