اخبار

نقش تأثیر گذار روحانیت در سینما مغفول مانده است

سینما باید نقش اساسی روحانیت و کارایی او در عرصه‌های مختلف را به تصویر...

مدیر کل کانون های تخصصی مساجد کشور : نظارت یک روحانی خاص برفیلم ها نظارت حوزه علمیه نیست

نظارت یک روحانی خاص بر محتوای دینی فیلم های جشنواره ها قابل تعمیم به...

حجت الاسلام مهدی دانشمند : سینماگران چهره ای درست از روحانیون به تصویر بکشند

این کارشناس مذهبی گفت: از سینماگران می‌خواهیم روحانی را صرفاً در قبرستان، جلسه ختم...

محمد رضا شریفی نیا: جشنواره روحانی و سینما درتلطیف کردن رابطه مراجع با سینماگران نقشی حساس دارد

این بازیگر سینما و تلویزیون جشنواره هایی مثل روحانی و سینما و گفتمان آن...

محمد رضا شریفی نیا: جشنواره روحانی و سینما درتلطیف کردن رابطه مراجع با سینماگران نقشی حساس دارد

این بازیگر سینما و تلویزیون جشنواره هایی مثل روحانی و سینما و گفتمان آن ها را در تلطیف تر کردن محیط برای کارکردن سینماگران و ارتباط مؤثرآن ها با علما و مراجع تقلید کارگشا دانست.

 محمد رضا شریفی نیا از بازیگران سینما و تلویزیون در حاشیه مراسم اختتامیه دومین جشنواره روحانی و سینما روابط میان حوزه های علمیه با سینماگران را در مقایسه با گذشته بهتر توصیف کرد واظهار داشت: زمانی برای ساخت فیلمی با کاراکتر روحانی حتما بایدبسیاری از مواردی که  شاید خیلی هم به جنبه های منفی اشاره نداشت رو از فیلم حذف می کردیم ولی الان می بینیم که روحانیون نسبت به این مسائل با دید بازتری نگاه می کنند و از سخت گیری های کمتری توسط روحانیون برای ساخت فیلم روبروهستیم

وی ادامه داد: حتی در بسیاری از فیلم ها هم روحانیون با استقبال فراوان، حاضر به ارائه مشاوره های تخصصی در این خصوص هستند و این به زعم بنده،  فصلی نو را در ارتباط میان سینماگران با قشر روحانیت گشوده است.

وی در مورد لزوم پرداختن به قشر روحانی در فیلم ها خاطرنشان کرد: به هر حال روحانیون نیز یکی از گروه ها و تشخص های جامعه مسلمان هستند که در بین شیعیان اهمیت خاصی دارند. برای مثال وقتی ما به قشر دکترها در سینما می پردازیم، قشر روحانیون نیز باید در سینما جایی داشته باشند، بنابراین در برخی مواقع لازم است دکتر را نمایش دهیم و در برخی مواقع روحانی را و این بستگی به داستان فیلم دارد.

بازیگر فیلم رسوایی با بیان اینکه فیلمسازی بامحوریت شخصیت روحانی  نیازمند شناخت اولیه نسبت به این مباحث توسط کارگردان را دارد گفت: اگر کارگردانی بدون هیچ پشتوانه دینی و مشاوره های تخصصی شروع به ساخت فیلمی با محوریت روحانی کند بدون شک این فیلم نه تنها خیلی ازتأثیر گذاری درمخاطب بهره مند نیست بلکه ممکن است در فضاهایی دچار اشتباه و حتی منجر به اکران نشدن آن فیلم شود.

بازیگر نقش ولید در سریال تلویزیونی امام علی (ع) در خصوص جشنواره هایی مثل روحانی و سینما و گفتمانی که این جشنواره ها می توانند، داشته باشند نیز این طور گفت: شاید وجود این جشنواره ها با توجه به حساس بودن موضوعاتی مثل  حضور روحانیت در سینما می تواند در تلطیف تر کردن محیط برای کارکردن سینماگران و جلب نظر علما و مراجع تقلید کارگشا باشد.

یادآور می شود؛ اختتامیه و معرفی نفرات برتر دومین جشنواره روحانی و سینما روز جمعه 27 اسفند در تالار سوره حوزه هنری با حضور خیلی عظیمی از مسئولان فرهنگی و سینما گران برگزار شد.

برای اطلاع ازمهمترین اخبار جشنواره ها و محافل حوزه هنری ما را در کانال تلگرامی دنبال کنید.