اخبار

نقش تأثیر گذار روحانیت در سینما مغفول مانده است

سینما باید نقش اساسی روحانیت و کارایی او در عرصه‌های مختلف را به تصویر...

مدیر کل کانون های تخصصی مساجد کشور : نظارت یک روحانی خاص برفیلم ها نظارت حوزه علمیه نیست

نظارت یک روحانی خاص بر محتوای دینی فیلم های جشنواره ها قابل تعمیم به...

حجت الاسلام مهدی دانشمند : سینماگران چهره ای درست از روحانیون به تصویر بکشند

این کارشناس مذهبی گفت: از سینماگران می‌خواهیم روحانی را صرفاً در قبرستان، جلسه ختم...

محمد رضا شریفی نیا: جشنواره روحانی و سینما درتلطیف کردن رابطه مراجع با سینماگران نقشی حساس دارد

این بازیگر سینما و تلویزیون جشنواره هایی مثل روحانی و سینما و گفتمان آن...

حجت الاسلام مهدی دانشمند : سینماگران چهره ای درست از روحانیون به تصویر بکشند

این کارشناس مذهبی گفت: از سینماگران می‌خواهیم روحانی را صرفاً در قبرستان، جلسه ختم و تشییع جنازه  نشان ندهند بلکه به مظلومیت های آنها نیز بپردازند.

 به گزارش روابط عمومی مرکز محافل و جشنواره های حوزه هنری حجت الاسلام مهدی دانشمند کارشناس مذهبی، روحانیت را یک شغل یا مسئولیت مقدس و به تصویرکشدن آن را از طریق دوربین منوط به فراهم شدن ملزماتی دانست و گفت: در حوزه هنر گاهی از یک روحانی استفاده می‌شود و گاهی از لباسش؛ اگر در یک فیلم سینمایی قرار شد فردی با لباس پیغمبر نقش ایفا کند، به خاطر قداستی است که شغل روحانیت دارد.

وی ادامه داد: باید موفقیت‌ها، تاثیرگذاری ها، مظلومیت‌ها و نوع نگاه‌های مردم به روحانیت را به تصویر کشید. به نظر من کار روحانیت را به عبا و عمامه منحصر نکنیم و حتی اگر یک روحانی در فیلمی بازی کند، از نظر بنده اشکالی ندارد.

وی کار روحانیون را نوعی فعالیت هنری به حساب آورد و خاطر نشان کرد: یک خطیب از آنجایی که توانایی این را دارد که بدون هیچ ابزاری مردم را بخنداند و بگریاند، می‌توان هنرمند دانست اما متأسفانه چون نگاه‌ها به روحانیت تقدس مآبانه است، حتی هنرمندان نیز نسبت به کار ما نگاه هنری ندارند.

وی خاطر نشان کرد: توقع ما این است که مردم از طریق هنر نسبت به ظرافت و سختی کار طلاب آشنا شوند. در واقع اگر کسی توانست مردم را در یک جلسه بخنداند و حالت تفکر و حماسی و حزن در دل آن‌ها ایجاد کند، از هنر برخوردار است.

دانشمند با اشاره به اینکه سینماگران باید چهره بهتری را از روحانیون به تصویر بکشند، اظهار داشت:  از سینما می‌خواهیم روحانی را صرفاً در قبرستان، جلسه ختم و تشییع جنازه  نشان ندهند. بلکه مظلومیت او را هم نشان دهند. برای مثال بعد از سریال پرده نشین نگاه مردم به روحانیت خیلی تلطیف شد چنانکه بعد از فیلم مارمولک مردم به روحانیت توهین کردند.

وی تصریح کرد: از سوی دیگر بعضی از فیلم‌ها محتوای خوبی دارند، اما اجرای آن‌ها بد است و همچنین محتوای بسیاری از فیلم‌هایی که ساخته می‌شود، با مفاهیم دینی در تقابل است.

این روحانی درپایان عنوان کرد: به نظر بنده، ما روحانیون نباید در همه عرصه‌ها نظر ندهیم بلکه آن دسته از روحانیون باید وارد عرصه سینما شوند که تجربه و آشنایی با عرصه فیلم سازی دارند. طلبه‌هایی که در حوزه علمیه موفق نبودند نباید وارد عرصه‌های هنری شوند. افرادی که با لباس آخوندی در حوزه هنر فعالیت می‌کنند، چه تألیفی در این خصوص دارند و چند نفر آن‌ها را می‌شناسند؟ نگاه من بدبینانه نیست بلکه می گویم اگر امکان داشت و از نظر عرف حوزه علمیه مانعی وجود نداشت، وارد عرصه سینما می‌شدم چون معتقدم اگر پیغمبری در قرن بیست و یک ظهور می‌کرد به جای کتاب با فیلم وحی خدا را به مردم منتقل می‌کرد.

برای اطلاع ازمهمترین اخبار جشنواره ها و محافل حوزه هنری ما را در کانال تلگرامی دنبال کنید.