اخبار

نقش تأثیر گذار روحانیت در سینما مغفول مانده است

سینما باید نقش اساسی روحانیت و کارایی او در عرصه‌های مختلف را به تصویر...

مدیر کل کانون های تخصصی مساجد کشور : نظارت یک روحانی خاص برفیلم ها نظارت حوزه علمیه نیست

نظارت یک روحانی خاص بر محتوای دینی فیلم های جشنواره ها قابل تعمیم به...

حجت الاسلام مهدی دانشمند : سینماگران چهره ای درست از روحانیون به تصویر بکشند

این کارشناس مذهبی گفت: از سینماگران می‌خواهیم روحانی را صرفاً در قبرستان، جلسه ختم...

محمد رضا شریفی نیا: جشنواره روحانی و سینما درتلطیف کردن رابطه مراجع با سینماگران نقشی حساس دارد

این بازیگر سینما و تلویزیون جشنواره هایی مثل روحانی و سینما و گفتمان آن...

نقش تأثیر گذار روحانیت در سینما مغفول مانده است

سینما باید نقش اساسی روحانیت و کارایی او در عرصه‌های مختلف را به تصویر بکشد و برای برای معرفی ساحت‌های گوناگون حوزویان در سینما تلاش جدی کند.

 حجت الاسلام محمدرضا برادران (کارشناس مذهبی(//در رابطه با سینما و روحانیت دو نکته قابل بحث هست؛ نکته مربوط به نگاهی به وضعیت موجود، حضور روحانیت در سینما و متقابلاً استقبال اهل هنر نسبت به مسائل روحانیت است و نکته دوم انتظارات و وظایف است.

در خصوص نکته اول، وضعیت موجودمان چند مشکل دارد؛ اولاً معرفی غلطی از حوزه و حوزویان در عرصه سینما صورت گرفته که متأسفانه مصادیق زیادی دارد؛ مثلاً شاید اولین ورودی که سینما در موضوع روحانیت داشته، فیلم مارمولک بوده که در آنجا معرفی غلطی از روحانی و حتی از جامعه و نظام صورت گرفته است.

از سوی دیگر نبود تلاش برای معرفی ساحت‌های گوناگون حوزویان در سینما است. برای مثال سینما چه تلاشی برای معرفی شخصیت امام خمینی (ره) کرده است؟ اگرچه در عرصه‌های دیگر مانند سریال یوسف پیامبر و مردان آنجلس فعالیت کردند که به گفته مرحوم سلحشور دومیلیارد نفر در جهان آن‌ها را تماشا کرده‌اند اما در مقوله‌های دیگر با خلأ مواجه هستیم.

عدم تلاش برای معرفی برخی از شخصیت‌های بزرگ و حتی معرفی ساحت‌های زندگی روحانیون در زندگی مردم از دیگر کمبودهای سینمای امروز است. برای مثال در زمان جنگ، نقش روحانیون خیلی پررنگ بوده است و آن چیزی که باعث شده مردم در برابر تجاوز دشمن، جان فشانی کنند، مکتب اهل بیت(ع) بوده و این مبانی این مکتب از حشر و نشر با روحانیت و مسجد کسب شده است.

هم چنین سینما باید برای مردم نقش اساسی روحانی و کارایی او در عرصه‌های مختلف را به تصویر بکشد و اتفاقاً سوژه‌های بسیاری وجود دارد چنانکه فیلم‌های فاخر دینی نشان داده‌اند، قابلیت در اختیار گرفتن سینماها را دارند.

اما متأسفانه در حوزه علمیه نهادی وجود ندارد که برای کمک به سینماگران از طریق مشاوره‌های دینی فعالیت کند و به قول مقام معظم رهبری، حوزه در این زمینه تلاش کافی نکرده است.

 برای اطلاع ازمهمترین اخبار جشنواره ها و محافل حوزه هنری ما را در کانال تلگرامی دنبال کنید.