اخبار

نقش تأثیر گذار روحانیت در سینما مغفول مانده است

سینما باید نقش اساسی روحانیت و کارایی او در عرصه‌های مختلف را به تصویر...

مدیر کل کانون های تخصصی مساجد کشور : نظارت یک روحانی خاص برفیلم ها نظارت حوزه علمیه نیست

نظارت یک روحانی خاص بر محتوای دینی فیلم های جشنواره ها قابل تعمیم به...

حجت الاسلام مهدی دانشمند : سینماگران چهره ای درست از روحانیون به تصویر بکشند

این کارشناس مذهبی گفت: از سینماگران می‌خواهیم روحانی را صرفاً در قبرستان، جلسه ختم...

محمد رضا شریفی نیا: جشنواره روحانی و سینما درتلطیف کردن رابطه مراجع با سینماگران نقشی حساس دارد

این بازیگر سینما و تلویزیون جشنواره هایی مثل روحانی و سینما و گفتمان آن...

درباره ما

انقلاب اسلامي ايران به رهبري امام خميني (ره) و در پرتو جانفشاني­ها و از خود گذشتگي­هاي بي بديل مردم همواره نويدبخش حضور نگرش ديني در همه­ ي حوزه­ ها و عرصه ­ها بوده است. در اين ميان اهميت و نقش روحانيت به عنوان متوليان و پيشگامان اشاعه فرهنگ دين بر هيچ­كس پوشيده نيست.

با توجه به نقش حداكثري روحانيت در تمامي شئونات زندگي و همچنين تاثير سينما بر تغييرات اساسي در فرهنگ مردم سالهاست كه شخصيت روحاني و طلبه در فيلم­هاي سينمايي دست مايه توليد آثار متفاوتي شده است. حساسيت به تصوير كشيدن روحاني و نوع پرداختن به حضور او در فيلم به دليل تاثيرگزاري تصوير ارائه شده در ذهن و جان مخاطبين همواره باعث جلب توجه منتقدين و صاحب­نظران عرصه ­ي سينما به نحوه­ ي نمايش آنها و همچنين ايجاد واكنش­هاي پراكنده و سليقه­اي از سوي سطوح مختلف حوزه بوده است؛ از سوي ديگر اهالي سينما و دست اندركاران حوزه­ي فيلمسازي نيز به دليل عدم ارتباط سازماندهي شده و مناسب با اين قشر از جامعه و به طبع عدم شناخت كافي از ايشان در آثار خود بعضا تصويري غير واقعي و نادرست از روحانيت به نمايش گذاشته­اند كه با توجه به حساسيت جايگاه طلاب و روحانيون در زندگي مردم تاثيرات نمايش اين آثار به نگرش­ها و باورهاي ديني جامعه لطمه وارد كرده است.

حال با توجه به اينكه در سال­هاي اخير آثار بسياري با محوريت روحانيت ساخته شده است و هر كدام حاشيه ­هايي داشته كه طيف وسيعي از حوزوي­ها و هنرمندان را درگير خود نموده است و حتي نزديك­ترين آثار نمايش داده شده به واقعيت و حقيقت روحانيت نيز توسط افرادي مورد انتقاد قرار گرفته­اند، به منظور جلوگيري از اين موضع­گيري­هاي پراكنده و عموما كارشناسي نشده و رسيدن به نگاهي كم وبيش يكپارچه در مورد حدود و ثغور نحوه ­ي نمايش روحانيت در آثار تصويري، لزوم جمع آوري ديدگاه­ها و نظرات مراجعين عظام، اعضاء جامعه مدرسين، اساتيد حوزوي و همچنين فيلمسازان، صاحب نظران و منتقدان سينمايي به منظور واكاوي تئوري و عملي نسبت روحانيت با سينما ضروري به نظر مي­رسد. در همین راستا جشنوراه روحانی و سینما با سازماندهی علمی - فرهنگی بدنبال واکاوی این جایگاه در عرصه سینما و تلویزیون است تا بتواند شناخت درستی از واقعیت جامعه روحانیت در قالب هنر ارائه دهد.